Zgubiłeś telefon? Jak go zlokalizować?

28 lutego 2023 Artykuł sponsorowany

Zgubienie telefonu to poważny problem, ponieważ jego znalazca może uzyskać wiele informacji na nasz temat. Jak zatem zabezpieczyć swojego smartfona? W jaki sposób go zlokalizować w przypadku zgubienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak zabezpieczyć swój telefon?

Zgubienie telefonu to poważna sprawa nie tylko ze względu na wartość danego urządzenia, ale również z uwagi na ryzyko wykorzystania naszych danych przez jego znalazcę. W związku z tym bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie smartfona, co warto zrobić już w momencie jego zakupu. Podstawą jest oczywiście ustawienie blokady dostępu do urządzenia przy pomocy PIN-u lub odcisku palca. W efekcie osoba, która znajdzie aparat nie będzie w stanie go odblokować, a co za tym idzie nie uzyska dostępu do naszego maila, aplikacji bankowej, czy zdjęć przechowywanych w pamięci telefonu.

Jak zlokalizować zgubiony telefon?

Pozytywną informacją dla osób, które zgubiły swój telefon jest fakt, że w wielu przypadkach urządzenie można samodzielnie zlokalizować. Najprostszą możliwością jest oczywiście zadzwonienie na własny numer telefonu z innego aparatu, co pozwoli zlokalizować zagubione urządzenie po dźwięku. Wadą tej metody jest jednak zasięg, ponieważ musimy usłyszeć dźwięk dzwoniącego telefonu. Istotne jest także to, że w zgubionym smartfonie muszą być włączone dźwięki. Na szczęście producenci telefonów komórkowych opracowali rozwiązania, które pozwalają zlokalizować zgubiony telefon w inny sposób

Jak zlokalizować zgubiony smartfon z Androidem?

Jak wspomniano producenci smartfonów oferują użytkownikom sprzedawanych przez nich urządzeń możliwość zdalnej lokalizacji telefonu, co sprawdza się między innymi w przypadku ich zgubienia. Istotne w tym przypadku jest to, by smartfon miał włączoną transmisję danych, ponieważ jego zdalne zlokalizowanie wymaga połączenia z Internetem. Posiadacze smartfonów z Androidem mogą w tym celu skorzystać z konta Google, na którym należy się zalogować z poziomu innego urządzenia. Następnie wystarczy przejść do zakładki „Bezpieczeństwo”, by w sekcji „Twoje urządzenia” znaleźć informacje na jakim sprzęcie jesteśmy aktualnie zalogowani. W efekcie wystarczy wybrać zgubiony smartfon i kliknąć opcję „Znajdź telefon”. Po ponownym wpisaniu hasła, co stanowi dodatkową weryfikację możliwe będzie wybranie opcji takich, jak: Zadzwoń, Znajdź, Wyloguj się z telefonu. W efekcie możliwe jest nie tylko zlokalizowanie telefonu, ale również wysłanie na niego sygnału dźwiękowego (przy wyłączonych dźwiękach w urządzeniu), czy nadanie komunikatu, który pojawi się na ekranie smartfona. W sytuacji, gdy lokalizacja telefonu jest na tyle nieprecyzyjna, że nie udaje się go odnaleźć można zdalnie usunąć wszystkie dane z urządzenia. Warto jednak pamiętać, że jest to operacja, której w żaden sposób nie da się odwrócić.

Jak zlokalizować iPhone’a?

Warto mieć świadomość, że zdalnie można zlokalizować nie tylko smartfona z Androidem, ale również iPhone’a, czyli urządzenie z systemem iOS. Istotne w tym przypadku jest to, że procedura wygląda podobnie niezależnie od tego, jaki model iPhone’a posiadamy. Co zatem zrobić w przypadku zgubienia iPhone’a? Otóż, w tym przypadku zamiast konta Google należy użyć konta iCloud, a cała procedura wygląda następująco:

  • zaloguj się na konto iCloud lub skorzystaj z funkcji Lokalizator na innym urządzeniu z iOS;
  • wybierz zgubione urządzenia, a aplikacja po chwili wskaże jego aktualną lokalizację;
  • po zlokalizowaniu telefonu możesz go zdalnie zablokować lub usunąć z niego wszystkie dane.

Posiadacze iPhone’ów powinni pamiętać, że zdalne zlokalizowanie telefonu jest możliwe jedynie wtedy, gdy włączona jest na nich funkcja lokalizacji. Warto zatem nigdy jej nie wyłączać, ponieważ zgubienie aparatu może przytrafić się każdemu i w każdej sytuacji. Brak włączonego namierzania uniemożliwia zdalne zlokalizowanie iPhone’a, a jego właściciel może jedynie zmienić hasło do konta Apple ID, dzięki czemu zablokuje dostęp do niego niepowołanym osobom.

Lokalizacja zgubionego telefonu – włączony Internet to konieczność

Jak już wspomniano zlokalizowanie zgubionego telefonu jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy na urządzeniu jest włączona transmisja danych. W związku z tym należy zadbać o to, by Internet mobilny w telefonie był cały czas włączony, a połączenie było stabilne. Warunki te spełnia Internet mobilny 5G w sieci Otvarta, który jest nie tylko stabilny, ale również szybki (transfer danych na poziomie 600 Mb/s), co sprawia, że sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach. Dlaczego warto wybrać właśnie tego operatora? Między innymi ze względu na to, że jego oferta, która jest dostępna pod linkiem: https://otvarta.pl/ jest znacznie szersza niż w przypadku innych operatorów. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość zawarcia bezterminowej umowy, dzięki czemu nie tylko nie będzie konieczności jej przedłużania w przyszłości, ale również w każdej chwili można zrezygnować z dalszego korzystania z usługi.

Podsumowując należy stwierdzić, że zlokalizowanie zgubionego telefonu jak najbardziej jest możliwe. Ważne jest jednak to, by urządzenie było włączone oraz łączyło się z Internetem.