Wybieramy case na telefon – o tym warto wiedzieć

25 lutego 2021 Artykuł sponsorowany

Kupujesz smartfon za tysiąc lub nawet kilka tysięcy złotych? Warto pomyśleć o jego ochronie i mowa tu nie tylko o szkle hartowanym, ale też o ochronie jego obudowy. Nie jest to problemem, bowiem na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych etui na telefony. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze case’a na swój smartfon.

Dobierz etui do modelu swojego smartfona

Smartfony są do siebie bardzo zbliżone wyglądem, rozmiarami i kształtami. Nie daj się jednak złapać w pułapkę, która może polegać na przykład na tym, że kupisz jakiekolwiek etui na telefon o takiej samej przekątnej ekranu. Drobne, szczegółowe różnice mogą jednak sprawić, że dwa modele smartfonów z ekranem o takich samych przekątnych będą od siebie zupełnie różne. Wpływają na to np.:

  • zakrzywienie krawędzi ekranu lub brak tego zakrzywienia;
  • umiejscowienie wyspy z obiektywami na tylnym panelu;
  • rozmieszczenie elementów na ekranie, m.in. przedniego aparatu czy słuchawki;
  • umiejscowienie slotów na karty pamięci i karty SIM;
  • umiejscowienia gniazda na słuchawki i ładowarkę.

W związku z tym nie ma innego wyjścia jak wyłącznie dobór etui przeznaczonego do konkretnego modelu smartfona. Dla przykładu – case na Samsung A40 oraz etui na Samsung A50, mimo że są to modele smartfonów bardzo do siebie zbliżone, to jednak nie mogą być wybierane zamiennie. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko idealne dopasowane etui gwarantuje skuteczną ochronę urządzenia.

Jaki rodzaj etui sprawdzi się najlepiej?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów etui na telefon. Każdy z nich charakteryzuje się nieco inna specyfiką. Nie tylko w różnym stopniu chronią urządzenie, ale również inaczej wyglądają, a niekiedy nawet pozwalają wręcz spersonifikować telefon.

  • Pokrowce – jest to bardzo popularny rodzaj etui. Ich ważną cechą jest to, że posiadają klapkę, która chroni również ekran smartfona. Bardzo często zawiera ona namagnesowane zapięcie, które zapobiega niekontrolowanym otwarciom. Zwykle wykonane są ze skóry naturalnej lub ekologicznej, która nadaje im eleganckiego wyglądu. Wiele modeli posiada kieszonki na dokumenty i karty płatnicze.
  • “Plecki” – jest to popularna nazwa etui, które zasłania tylny panel oraz ramkę telefonu. Może być wykonane z różnych materiałów, np. silikonu, gumy czy plastiku. “Plecki” często występują w różnych wariantach kolorystycznych, nierzadko ze wzorami lub nadrukami.
  • Bumper – jest to dość szczególny rodzaj etui, bowiem chroni wyłącznie ramkę urządzenia. Odsłania zatem tylny panel i ekran, dlatego trzeba chronić ekran szkłem hartowanym.
  • Etui sportowe – są bardzo funkcjonalne. Charakteryzują się wodoodpornością i folią przewodzącą dotyk, dzięki czemu można obsługiwać smartfon w czasie uprawiania sportu. Występują w formie np. opaski na ramię lub saszetki na ramę rowerową.

Wybór jest duży, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór etui na telefon, a przede wszystkim wybrać case odpowiedni dla modelu swojego smartfona.