Jaki kabel HDMI warto wybrać?

8 czerwca 2023 Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniego kabla HDMI nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Przy zakupie należy zwracać uwagę nie tylko na jego długość czy wygląd, lecz także na parametry, które w przypadku kabli HDMI mają bardzo istotne znaczenie. Jakie są różnice poszczególnych modeli? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak wybrać najlepszy kabel do swoich potrzeb.

Czy jest różnica w dostępnych na rynku kablach HDMI?

Wybierając kable HDMI, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego standard. To nie tylko kwestia jakości i sposobu wykonania, lecz także parametrów określających jaki sygnał przesyła dany model. Odpowiada on za poprawność przekazu i jakość wyświetlanych danych na ekranie. Standard kabla HDMI powinien być dopasowany do urządzeń, które chce się nim połączyć. Nie może być on za wysoki ani za niski, inaczej obraz przetworzony zostanie niepoprawnie. To spowodować może wyświetlanie się danych w dużo niższej jakości albo zupełny brak obrazu.

Obecnie na rynku zakupić można kable o czterech popularnych standardach. Pod uwagę bierze się modele takie jak:

Kable HDMI 1.3a-c – modele te zapewniają maksymalną rozdzielczość obrazu na poziomie 2560 × 1600p, max. szerokość pasma sygnału 340 MHz, przepustowość na poziomie 8,16 Gbit/s oraz max. głębie koloru do 48 bitów. Takie kable poleca się do telewizorów bez technologii 3D czy rozdzielczości 4K;

Kable HDMI 1.4 – kable tego typu charakteryzują się wyższą maksymalną rozdzielczością ekranu, na poziomie 4096 × 1600p oraz przepustowością sygnału 10,2 Gbit/s. Poza tym posiadają takie same parametry jak kable HDMI 1.3a-c. W odróżnieniu od starszych modeli obsługują jednak rozdzielczość 4K;

Kable HDMI 2.0 – najpopularniejszy obecnie kabel HDMI. Posiada on podobne parametry do HDMI 1.4, jednak wyróżnia się przepustowością sygnału na poziomie 18 Gbit/s. Takie cechy pozwalają na obsługę nie tylko obrazów 4K, lecz także na oglądanie filmów w 3D;

Kable HDMI 2.1 – nowość dostępna na rynku od niedawna. Na ten moment nie są to kable polecane każdemu z uwagi na wysoki standard, który może zaburzyć pracę słabszych urządzeń. Ten model wyróżnia się obsługiwaną rozdzielczością 7680 × 4320p, czyli możliwością przetwarzania obrazu nawet w 8K. Poza tym znacząco podniosły się również parametry przepustowości, które osiągnęły poziom 48 Gbit/s. Model tego kabla HDMI polecany jest do konsol najnowszej generacji oraz do wysokiej jakości zestawów kina domowego.

Czy kabel HDMI ma wpływ na jakość obrazu?

Kupując kabel HDMI, warto pamiętać o tym, że ma on znaczący wpływ na przesyłany obraz. Nawet jeśli ma się telewizor najnowszej generacji, ze świetną rozdzielczością, a podepnie się do niego słaby kabel HDMI, straci się na jakości. Dlatego ważne jest, aby kable dobierać odpowiedzialnie i zgodnie z ich przeznaczeniem. Obecnie poleca się modele 2.0, które pozwalają na odtwarzanie obrazu w 4K oraz na oglądanie filmów w 3D. To kable, które dobrze sprawdzą się do telewizorów różnego typu. Jeśli jednak posiada się sprzęt obsługujący rozdzielczość 8K, najlepiej będzie kupić sprawdzony kabel HDMI 2.1, zapewniający niesamowity obraz i dobrą jakość. Należy jednak mieć na uwadze, że kabel HDMI nie wpływa na ostrość, kontrast czy zmiany postrzegania głębi barw.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kabla HDMI?

Standard kabla HDMI to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Istotne są również oznaczenia przewodów. Te dotyczą materiałów, z których wykonane są dane modele. Przede wszystkim do stworzenia kabla HDMI używa się miedzi, aluminium lub stali. Te materiały cechują się dobrym przekazywaniem sygnału. Głównie miedź wyróżnia się na ich tle, zapewniając bezproblemowe przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Producenci wykorzystują jednak różne inne materiały w swoich modelach. W głównej mierze dlatego, aby ograniczyć koszt ich wykonania. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie oznaczeń przed zakupem.

Najlepsze są kable HDMI OFC, czyli modele z miedzi beztlenowej. Są one w stanie bez problemu przekazywać sygnał o jakości 4K i wzwyż. Polecane są każdemu, komu zależy na jakości obrazu oraz na wytrzymałości kabla. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kablach HDMI, sprawdź artykuł na stronie https://marketmedia.pl/blog/kabel-hdmi-do-telewizora-i-dekodera-jaki-wybrac/glse_oqrj. Wskazówki w nim zawarte, pomogą Ci znaleźć odpowiedni model!