Ile pamięci w telefonie to dużo w 2023 roku? Na ile gigabajtów się zdecydować?

8 lutego 2023 Artykuł sponsorowany

Podczas wyboru odpowiedniego smartfona należy zwrócić uwagę na wiele rozmaitych parametrów. Podstawą jest, aby urządzenie było idealnie dopasowane do użytkownika. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że potrzebujemy coraz więcej ilości pamięci.

Oczywiście możemy wspomagać się nośnikami zewnętrznymi, jednak warto również zwrócić uwagę na pamięć wewnętrzną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że znajdują się na niej pliki systemowe, a także zainstalowane aplikacje. Zbyt mała ilość wolnej przestrzeni może spowolnić działanie telefonu, co negatywnie wpływa na komfort eksploatacji. 

Jak określić zapotrzebowanie na pamięć wewnętrzną?

Pierwszym krokiem jest obliczenie, ile pamięci wewnętrznej potrzebujemy. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

  • Duże znaczenie ma rodzaj przechowywanych plików. Najwięcej ważą materiały wideo w wysokiej jakości. Osoby, które uwielbiają nagrywać filmiki szybko zorientują się, że wymagają one pokaźnych zasobów. Zdjęcie w jakości HD może ważyć nawet do 10 mb, co sprawia, że wolne miejsce w przestrzeni smartfona szybko się zapełnia.
  • Dużą rolę odgrywa także ilość zainstalowanych gier oraz aplikacji. Dla niejednej osoby telefon stanowi „centrum dowodzenia”, co wymaga posiadania specjalistycznego oprogramowania w wersji mobilnej. Warto wspomnieć również o olbrzymiej ilości aplikacji sklepowych, bez których oszczędzanie przejdzie nam koło nosa. 

Oczywiście, istnieje możliwość zapisywania danych w chmurze czy na nośnikach zewnętrznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to przejdź do wpisu opublikowanego na portalu Satelitarnecyfrowe.pl.

Ile pamięci wbudowanej w smartfonie to minimum?

W starszych lub budżetowych urządzeniach można spotkać się z pamięcią wbudowaną 16 czy 32 GB. Takie smartfony spełnią wymagania tych, którzy nie mają zbyt dużych oczekiwań. Bardzo często są wybierane przez osoby wykorzystujące telefon głównie do komunikacji. Dobrze jest celować w model, który posiada minimum 64 lub 128 GB przestrzeni wewnętrznej. Warto jest dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać miejsce na „dysku”.

Każdy 1 GB pomieści około 100 zdjęć najwyższej jakości. Nie zawsze jednak potrzebujemy fotografii w takiej rozdzielczości. Nie zaszkodzi zajrzeć do ustawień sprzętu, aby zoptymalizować poszczególne wartości. Dotyczy to również parametrów materiałów wideo. Niezwykle istotne, aby systematycznie przeglądać dane znajdujące się na „dysku” smartfona. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może okazać się, że zalega na nim mnóstwo elektronicznych śmieci.

Dla kogo telefon z pamięcią wewnętrzną 256 lub 512 GB?

Telefony z pamięcią wewnętrzną 256 GB są rekomendowane osobom, które nie wyobrażają sobie życia bez robienia zdjęć czy kręcenia filmów w wysokiej rozdzielczości. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto nie chce rezygnować z jakości z powodu niedostatecznej ilości pamięci. Taka ilość pamięci wbudowanej z pewnością okaże się wystarczająca do tego, aby pomieścić rozbudowane narzędzia do edycji grafiki lub wideo, a także dziesiątki innych aplikacji.

Na rynku pojawiły się telefony z pamięcią wbudowaną 512 GB. Warto jednak wiedzieć, że ich cena nie należy do najniższych. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup urządzenia za 4-8 tysięcy złotych. Cieszą się one szczególnym zainteresowaniem twórców internetowych, którzy wykorzystują smartfon do pracy. Takie sprzęty są kompleksowo przygotowane do nadchodzących technologii. Należy jednak podkreślić, że w dzisiejszych czasach większość osób wymienia smartfon co 2-3 lata.