Jak dopasować moc żarówki do wielkości pomieszczenia?

13 grudnia 2022 Artykuł sponsorowany

Odpowiednie doświetlenie to jeden z kluczowych aspektów wpływających na komfort korzystania z pomieszczeń. Warto zadbać nie tylko o barwę czy rozmieszczenie punktów świetlnych, ale także o natężenie, dopasowując właściwą moc żarówek do metrażu oraz funkcji danego wnętrza. Jak zrobić to w prawidłowy sposób i czym kierować się przy doborze żarówki do pomieszczenia?

Źródła światła – co wpływa na dobór ich mocy?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaka moc żarówki będzie odpowiednia dla danego pomieszczenia, warto uwzględnić kluczowe czynniki, które wpływają na wybór źródła światła o odpowiedniej mocy. Należą do nich przede wszystkim:

– powierzchnia pomieszczenia,

– jego przeznaczenie,

– wysokość od podłogi do sufitu,

– umiejscowienie punktów świetlnych,

– indywidualne preferencje użytkowników.

Aby pogodzić wszystkie powyższe wymogi, powstały specjalne zasady dotyczące prawidłowego dobierania mocy oświetlenia do wnętrz. Sprawdź, jak dopasować idealne żarówki do pokoju dziennego, sypialni, kuchni, łazienki oraz korytarza.

Jak dobrać moc oświetlenia do salonu?

Salon to miejsce, w którym wypoczywamy, przyjmujemy gości, czytamy, a nierzadko również jemy posiłki. Bez wątpienia wymaga on odpowiednio silnego światła. Przyjmuje się zasadę, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Jak łatwo można obliczyć, w przypadku pokoju o powierzchni 20 m2, potrzebne będzie źródło światła o mocy 4000 – 8000 lm. Moc żarówek można zwiększyć w sytuacji, gdy sufit w pomieszczeniu umieszczony jest na wysokości większej niż standardowa (powyżej 2,60 m).

Oświetlenie sypialni – dobór mocy żarówek

Światło w sypialni nie musi być tak intensywne, jak w pokoju gościnnym – standard to 100-200 lm./m2. Dla pomieszczenia o powierzchni 15 m2 optymalna moc źródła światła wyniesie więc 1500-3000 lumenów. Nieco mocniejsza powinna być natomiast żarówka w lampce nocnej – minimum to 300 lm.

Jak prawidłowo oświetlić kuchnię, łazienkę i przedpokój?

W przypadku kuchni, gdzie wymagane jest przede wszystkim dobre doświetlenie blatu roboczego oraz ewentualnie stołu, przyjmuje się wartości podobne co dla salonu – 200-400 lm./m2 powierzchni. Mocniejsze światło potrzebne będzie w łazience, gdzie każdego dnia wykonujemy wiele czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Tam warto zainstalować źródło światła o natężeniu od 300 do 500 lm./m2. Z kolei 100-200 lumenów na metr kwadratowy w zupełności wystarczy, by odpowiednio doświetlić przedpokój.

Światło w pomieszczeniu? Zadbaj, by było optymalne!

Jak widać, dobór oświetlenia jest kwestią indywidualną i zależy w dużej mierze od funkcji, jaką spełnia dane pomieszczenie. W nowoczesnych żarówkach LED to właśnie moc strumienia świetlnego wyrażana w lumenach decyduje o tym, jak intensywnie doświetlone będzie wnętrze. Warto pamiętać, że światło ma być optymalne, co oznacza, że nie powinno być ani za słabe, ani zbyt mocne. Dostępne u sprawdzonych sprzedawców, np. na sklep.doko.pl źródła światła o rozmaitej mocy pozwolą z odpowiednią precyzją zadbać o dopasowanie jasności oświetlenia do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników.